Azeri | English | فارسی

پاراکلینیک ها

بخش های پاراکلینیک

تصویربرداری

 

بخش تصویربرداری پزشکی بیمارستان بین المللی قائم (عج) در طبقه یک بیمارستان مجهّزترین و پیشرفته ترین تجهیزات را برای همکاری با پزشکان بالینی محترم در کمک به بیماران و تشخیص بیماری آنان فراهم کرده است. . این مرکز با ارائه خدمات جامع و دقیق PACKS در زمینه تصویربرداری پزشکی به صورت شبانه روزی در صدد جلب رضایت پزشکان و بیماران محترم است.

دستگاهها و خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی بیمارستان بین المللی قائم (عج)

 • ام آر آی 1.5 تسلای 18 کاناله آوانتو زیمنس مدرنترین دستگاه در کل استان گیلان.
 • سی تی اسکن زیمنس16 اسلایس برای اولین بار در استان گیلان
 • رادیولوژی دیجیتال زیمنس
 • رادیولوژی interventional
 • سونوگرافیهای زیمنس و GE
 • پانورکس و OPG دیجیتال VATECH
 • ماموگرافی دیجیتال HOLUGIC
 • دستگاه استریوتاکتیک برای بیوپسی از پستان برای اولین بار در استان گیلان.

از ویژگیهای منحصربه فرد مرکز تصویربرداری پزشکی بیمارستان بینالمللی قائم (عج) وجود دستگاه سیتی اسکن زیمنس16 اسلایس است که اولین و پرقدرتترین دستگاه سیتی اسکن در شمال کشور است که قابلیت انجام اسکن از قسمتهای مختلف بدن با کیفیت و دقّت بالا نسبت به سایر دستگاههای موجود را دارد.

دقت بالا

 • تشخیص دقیق (آنوریسم، مالفورماسیون، دای ساکشن و دیگر موارد ناهنجاری عروق بدن) به روش سیتی آنژیو
 • تشخیص ناهنجاریهای روده ای (پولیپ، دیورتیکول و ...) با پروتکل VIRTUAL COLONOSCOPY
 • سیتی برونکوسکوپی
 • دقّت و سرعت بالا در انجام سایر اسکنهای روتین با و یا بدون کنتراست

سرعت بالا

 • کاهش قابل توجّه میزان دارو و پرتو بیمار
 • امکان تصویربرداری سریع با کیفیت بالا از کودکان و بیماران ناآرام، بدون بیهوشی

پروتکل های اختصاصی

 • پروتکل اختصاصی بیوپسی که منجر به دقّت و سرعت عمل بیشتر در نمونه گیری میشود.
 • پروتکل اختصاصی برای برنامه ریزی رادیوتراپی (مارکرگذاری و planning)
 • پروتکل اختصاصی NEROU DSA برای بازسازی عروق مغزی
 • پروتکل اختصاصی Dyna Evalution برای بررسی پرفیوژن بافتهای بدن
 • پروتکل مخصوص Oncology برای تشخیص و پیگیری روند درمانی.

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 424-423

آزمایشگاه

 

آزمایشگاه بیمارستان بین المللی قائم (عج) همگام با تکنولوژی و با پیشرفته ترین و مدرنترین امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی به ارائه خدمات تشخیصی به کلّیه مراجعان سرپایی و بستری در طول شبانه روز می پردازد. تمامی مراحل آزمایشها نیز با استفاده از روشهای کنترل کیفی با همکاری مراکز معتبر اروپایی و دانشگاهی تحت نظارت است.

در این آزمایشگاه بخشهای بیوشیمی، هماتولوژی، هورمون شناسی، میکروب شناسی و پاتولوژی فعّالیت شبانه روزی دارند و بانک خون بیمارستان نیز پشتیبانی در اتاقهای عمل و جرّاحی قلب باز و اورژانس را به عهده دارد.

این آزمایشگاه طرف قرارداد با کلّیه بیمه های درمان پایه، تکمیلی و بانک هاست. همچنین به علّت سرعت انجام آزمایشها با کیفیت بالا و نیز حضور همزمان پزشکان متخصّص و فوق تخصّصی در پلی کلینیک بیمارستان و کلینیک چکاپ، آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز و نیز مراجعه کنندگان کشورهای همجوار است.

آزمایشگاه بیمارستان بین المللی قائم (عج) با کلّیه بخشهای بیمارستان و اتاق عمل از طریق کانالهای هوای سیستم PTS ارتباط مستقیم دارد و به عنوان یک ایستگاه مرکزی عمل میکند. این سیستم به عنوان گیرنده و فرستنده آزمایشها سریع و در عرض چند ثانیه نمونه آزمایشها را از کلّیه بخشها دریافت میکند و جواب آنها را از طریق همین کانال، بدون فوت وقت و بدون اینکه نیروی انسانی نقش داشته باشد، به بخش ارسال میدارد و این یعنی استفاده از تکنولوژی مدرن در ارائه خدمات مدرن به شهروندان عزیز در بیمارستان بین المللی قائم (عج).

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 408-407

فیزیوتراپی

 

این بخش در طبقه (1-) در مجاورت بخشهای رادیولوژی و آزمایشگاه واقع شده و دارای پنج تخت و اتاق مکانوتراپی است که با بهره گیری از بهترین و مدرنترین تجهیزات و با داشتن کادر متخصّص و کارآزموده خدمات بازتوانی را با توجّه به شرایط بیمار در دو شیفت صبح و عصر به مراجعه کنندگان سرپایی و بیماران بستری در بخشها ارائه میدهد.

فعّالیتهای واحد فیزیوتراپی از این قرار است

به طور کلّی در بخش فیزیوتراپی خدمات به صورت سرپایی و نیز برای بیماران بستری انجام میشود. بیماران با انواع ضعف عضلانی، اختلال عملکرد عضلات و تاندونها، عمل جرّاحی، آرتروز، دردهای مفصلی، دردهای گردن و کمر، درد زانو و آرنج و نیز بعد از شکستگیها به صورت سرپایی مراجعه و درمان می شوند.

برای فیزیوتراپی بیماران بستری، درمان بر بالین بیمار انجام میشود. اینگونه فیزیوتراپی عمدتاً شامل فیزیوتراپی تنفّسی و ورزش اندامهاست و هدف آن جلوگیری از عفونت ریه ها، افزایش ظرفیت و بهبود عملکرد تنفّسی و کمک به دفع خلط، جلوگیری از خشک شدن مفاصل و بهبود دامنه حرکتی مفاصل است.

فیزیوتراپی در این مرکز شامل بخشهای زیر است

 • الکتروتراپی
 • تمریندرمانی (مکانوتراپی)
 • لیزر
 • الکترومگنتیک تراپی

الکتروتراپی: برای کاهش درد، کاهش اسپاسم و کاهش چسبندگیها انجام میشود.

دستگاههای مورد استفاده عبارتند از:

اشعّه مادون قرمز، استفاده از کیسه داغ (هات پک)، استفاده از امواج اولتراسوند، استفاده از امواج دیامتری، استفاده از جریان گالوانیک، فارادیک و جریانهای پرفرکانس، Tens، HU،اشعّه UV، استفاده از ماساژور و یا ویبراتور

تمرین درمانی(مکانوتراپی)

در ورزش درمانی با توجّه به اینکه مشکل بیمار محدودیت حرکتی، کوتاهی یا ضعف و ناتوانی عضله است، تکنیکهای درمانی ای که استفاده میشوند، عبارتند از: Mobilization، Hold relax و ورزشهای ایزومتریک، ورزشهای مقاومتی با استفاده از وسایل موجود در بخش شامل فنر، قرقره، وزنه، صندلی چهارسر، پارالل، دوچرخه ثابت، چرخ شانه، نردبان شانه و کشش مکانیکی

با توجّه به اینکه بیمارستان بین المللی قائم (عج) در مسیر آزادراه رشت- فومن- آستارا واقع شده است و یکی از مراکز درمان بیماران تروما محسوب میشود و با توجّه به دارا بودن بخشهای فعّال ارتوپدی و همچنین بیمارانی که نیاز به فیزیوتراپی تخصّصی دارند، بخش فیزیوتراپی بیمارستان به منظور ارائه خدمات به بیماران داخل بیمارستان، همچنین بیماران سرپایی آماده ارائه خدمات ویژه تخصّصی است. این بخش با داشتن پزشکان حاذق و مجرّب و امکانات و تجهیزات فوقالعاده پیشرفته میتواند در درمان بیمارانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند، کمک بسزایی داشته باشد.

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 414-413

آندوسکوپی

بخش آندوسکوپی

بخش آندوسکوپی در طبقه (1-) بیمارستان در مجاورت آزمایشگاه واقع شده است. در این بخش خدماتی از جمله آندوسکوپی (گاتروسکوپی)، کولونوسکوپی، پولیپکتومی، بالونگذاری معده، PEG گذاری (در بیمارانی که تغذیه از راه دهان و NGT برای آنها ممکن نیست)، درآوردن جسم خارجی و انجام پروسیجر بالن آشالازی و باندلیگیشن و گذاشتن استنت برای بیماران توسّط پزشکان فوق تخصّص گوارش انجام میگیرد.

در این بخش دستگاههای آندوسکوپی و کولونوسکوپی نوع اولیمپوس و فوجینون با کیفیت عالی -که دارای سیستم NBI است- توانایی تشخیص بافت سرطان را در مراحل بسیار اولیه دارد که با دستگاههای آندوسکوپی معمولی قابل شناسایی و تشخیص نیست. این دستگاه برای اولین بار در شمال کشور در این بیمارستان مورد استفاده و بهره برداری قرار میگیرد و باعث تشخیص زودرس بافتهای سرطانی در مراحل اولیه میشود. با توجّه به اینکه کانسرهای دستگاه گوارش جزء شایعترین کانسرها بهویژه در مردان است، تشخیص زودرس آن در آندوسکوپی و همچنین در کلینیک چکاپ میتواند کمک بسزایی برای افزایش عمر شهروندان عزیز باشد.

بخش آندوسکوپی بیمارستان بین المللی قائم (عج) با داشتن پزشکان فوق تخصّصی گوارش بسیار خوشنام و مجرّب، همچنین با بهرهگیری از پرستاران باتجربه یکی از بخشهای بسیار پیشرفته و مدرن بیمارستان محسوب میشود.

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 425

اکو

 

مقدمه:

بخش غیر تهاجمی قلب در طبقه همکف در انتهای بخش پلی کلینیک قرار دارد و همه روزه صبحها بجز روزهای تعطیل آمادگی لازم جهت چکاپ و بررسی عملکرد قلب و عروق بیماران و بررسی آریتمی های قلبی و نوسانات اضافه قلب و هرگونه اختلال در عملکرد ریتم قلب و کنترل و تنظیم فشار خون و تنظیم داروها از طریق ویزیت و انجام اکوکاردیوگرافی – تست ورزش – هولتر فشارخون و هولتر ریتم قلب و تست تشخیص سنکوب (تیلت) توسط دستگاههای مدرن و پیشرفته در این مرکز انجام می شود.

اکوکاردیوگرافی:

یک روش بی خطر و بدون درد جهت بررسی و مشاهده ساختمان قلب توسط امواج صوتی می باشد. پزشک پروپ کوچکی بر روی قفسه سینه قرار داده و تصویر قلب متحرک و جریان خون به صورت رنگی هم زمان روی مانیتور نمایش داده می شود. در این روش ضخامت عضله و اندازه حفرات و شکل و عملکرد دریچه ها و نحوه گزارش خون داخل قلب بررسی و اندازه گیری میشود و این روش بدون درد است.

تست ورزش:

یکی از مهمترین بررسی بیماری رگهای عروقی قلب است در زمان ورزش عضلات نیاز بیشتری به خون رسانی دارند و بنابراین قلب مجبور است تندتر و قوی تر ضربان بزند.بنابراین حین ورزش قلب از همه اعضا ی بدن فعالتر بوده و نیاز به خون رسانی بیشتر دارد.رگهای یک قلب سالم می توانند جوابگوی این نیاز افزایش یافته باشند ولی اگر رگ ها دچار تنگی باشند از عهده کار خود بر نمی آیند و دچار کمبود اکسیژن  و متعاقب آن درد می شود که به صورت تغییراتی در نوار قلب – فشار خون و ضربان قلب آشکار میشود.

تست تیلت:

جهت ارزیابی حملات سنکوپ ناشی از افت فشار خون و ضربان قلب کاربرد دارد.نیاز به بستری شدن فرد نمی باشد.سنکوپ به از دست دادن هوشیاری و تعادل به طور موقت و برگشت خود به خودی آن بدون دخالت دارویی و الکتریکی گفته می شود.در این روش فرد بر روی یک تخت مجهز به کمربند و تجهیزات ایمنی خوابیده و الکترودها جهت مانیتورینگ نوار قلب و فشارسنج به بیمار وصل می شود.پس از 15 دقیقه استراحت به تخت زاویه 70 درجه داده و فرد به مدت 20 دقیقه روی تخت به حالت ایستاده بدون حرکت قرار می گیرد.در صورتیکه فرد دچار سنکوپ شود ،تخت را سریع به حالت خوابیده برگردانده و بیمار سریعاً هوشیار      می شود و به بیمار مایعات وریدی و خوراکی داده می شود.

هولتر ریتم قلب:

گاهی اوقات آریتمی و ضربانات غیر نرمال در زمان ویزیت دیده نمی شود که از وسیله ای به نام هولتر استفاده می شود که با توجه به تشخیص پزشک به صورت روزانه – هفتگی و یا حتی ماهیانه می تواند باشد و تمام آریتمی ها و ضربانات ثبت می شود و با خواندن اطلاعات داخل آن به نوع آریتمی پی برد.در این روش بیمار در حین فعالت ،استراحت و زندگی روزمره خود را دارد. این روش برای کسانی استفاده می شود که لحظات و دقایق کوتاهی دچار مشکل قلبی می شوند و در بقیه زمان ها مشکل واضحی ندارند.

هولتر فشار خون:

دستگاه فشارسنج  مدرن و کوچکی است که توسط کامپیوتر برنامه ریزی شده و در فواصل معین درحالیکه بیمار فعالیتهای روزانه خود را انجام می دهد فشارخون و ضربان بیمار را اندازه گیری میکند.افرادیکه هنگام مراجعه به پزشک و مراکز درمانی دچار استرس می شوند و فشارخون آنها به طور کاذب افزایش می یابد و یا جهت ارزیابی فشارخون مقاوم به دارو ،بررسی میزان اثر داروهای پایین آورنده ی فشارخون و تصمیم گیری برای شروع دارو و اطمینان از موثر بودن دارو و نوسانات فشارخون در طول شبانه روز ، جهت بررسی فشارخون و نبض در حین کارهای روزانه از این دستگاه استفاده می شود.

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 154-144

آنژیوگرافی

بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

بخش آنژیوگرافی در طبقه(1- )بیمارستان واقع شده و مجهّز به پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی روز دنیا از کمپانی زیمنس آلمان است که تمام خدمات مربوط به این بخش توسط پزشکان فوق تخصّص زبده انجام میگیرد.

بخشی ازخدمات تشخیصی ودرمانی که در بخش آنژیوگرافی بیمارستان قائم (عج) برای شهروندان و مددجویان عزیزانجام میگیرد، به شرح زیر است:

 • آنژیوگرافی تمام عروق قلب
 • آنژیوپلاستی عروق كرونر
 • آنژیوپلاستی عروق كلیه
 • آنژیوگرافی وآنژیوپلاستی عروق كاروتید
 • آنژیوگرافی وكاتتریسم و IABP (بالن پمپ)
 • آنژیوگرافی آئورت شكمی
 • والوالوپلاستی دریچههای قلبی
 • تعبیه پیسمیكر موقّت ودائم

علاوه بر این، به یُمن حضور پزشكان ومتخصّصان Intervention و EP خدمات پیچیده وگاه نادر از جمله بستن فیستول بطن چپ با كویل وبستن VSD وتعبیه ICD و انواع Ablation، همچنین CRT در این بخش انجام میشود.

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 428-427

سنگ شکن

 

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 300

رادیوتراپی و براکی تراپی

 

رادیوتراپی و براکی تراپی بیمارستان قائم رشت

قرار داد با کلیه بیمه ها

رادیوتراپی

رادیوتراپی یا همان پرتودرمانی در واقع یکی از روش های موثر و کارامد در درمان بیماری سرطان بوده و به شکل درمان اصلی یا کمکی میتواند انجام شود. تعیین و انتخاب نوع رادیوتراپی به عهده پزشک متخصص رادیوتراپی – انکولوژی بوده و تصمیم گیری در مورد ان براساس فاکتورهایی چون گزارش پاتولوژی و گزارش جراح و میزان گسترش بیماری و ... خوا هد بود.رادیوتراپی به شکل های اکسترنال رادیوتراپی و براکی تراپی انجام میگیرد.در هر دو روش از پرتوهای یونیزان جهت تابش دهی و تخریب سلولهای سرطانی استفاده میگردد.تفاوت اصلی این دو روش در محل قرارگیری منبع تابشی میباشد.به گونه ای که در نوع اکسترنال منبع تابش دهی در فضای خارج از بدن میباشد ولی در نوع براکی تراپی منبع تابنده وارد بدن بیمار شده و تابش دهی از داخل بدن انجام میگیرد.تصمیم گیری در مورد انتخاب هر یک از این دو روش بر عهده پزشک معالج و براساس فاکتورهای مختلف صورت خواهد گرفت.

مزایای رادیوتراپی :

عوارض کمتر نسبت به سایر روش های درمانی و محدود شدن عوارض به محل درمان

غیر تهاجمی بودن و عدم نیاز به بیهوشی و یا بی حسی

سرپایی بودن و عدم نیاز به استراحت خاص و ...

کاهش احتمال عود به دنبال انجام جراحی

افزایش شانس موفقیت جراحی در صورت انجام قبل از جراحی

انواع رادیوتراپی

رادیوتراپی رادیکال:در این نوع از رادیوتراپی رادیوتراپی به عنوان درمان اصلی و محوری در درمان تومور عمل میکند.ممکن است به منظور بهبود کیفیت درمان و ایجاد پاسخ مناسب تر و کاهس عوارض از ترکیب ان با یک درمان کمکی مانند شیمی درمانی استفاده کرد.

نئوادجونت رادیوتراپی :در این نوع از رادیوتراپی رادیوتراپی به عنوان درمان کمکی و نه اصلی قبل از درمان اصلی که معمولا جراحی میباشد انجام میگیرد.این نوع رادیوتراپی میتواند باعث سهولت و افزایش دقت جراح در خارج کردن توده شده و عوارض حاصل از جراحی تنها را با کاهش حجم جراحی کاهش دهد.

ادجوئنت رادیوتراپی :این نوع از رادیوتراپی نیز یک درمان مکمل و کمکی بوده و بعد از یک درمان اصلی که معمولا جراحی میباشد انجام میشود و برای پاکسازی بستر تومور به منظور کاهش عود موضعی استفاده میگردد.

رادیوتراپی پالیتیو : این نوع از رادیوتراپی صرفا برای کاهش درد – افزایش طول عمر و کیفیت زندگی بوده و در بیماران اند استیج استفاده میگردد.

رادیوتراپی پروفیلاکسی :این نوع از رادیوتراپی صرفا یک درمان پیشگیرانه بوده و برای اطمینان از عدم رشد ثانویه تومور مورد استفاده قرار میگیرد.به عنوان مثال در بیماران مبتلا به لوسمی رادیوتراپی به منظور تابش دهی کل مغز و کانال نخاعی به منظور پاکسازی گسترش احتمالی به مایع مغزی – نخاعی انجام میگیرد.

رادیوتراپی نوعی درمان است که در آن منبع پرتو داخل بدن قرار می گیرد. یک نوع رادیوتراپی داخلی، براکی تراپی(Brachytherapy) نام دارد. در براکی تراپی، منبع پرتو جامد است و به صورت دانه ای،نوار یا کپسول می باشد که در بدن در ناحیه سرطانی یا اطراف آن قرار داده می شود. این روش باعث می شود که بتوان دوز بیشتری را به قسمت محدودتر و کوچکتری از بدن برساند. بیمارستان بین المللی قائم(عج) با راه اندازی مجهزترین و تنها مرکز معتبر براکی تراپی(پرتو درمانی درون حفره ای) در شمال کشور،برای ارائه ی دقیق ترین و علمی ترین نوع پرتودرمانی توسط دستگاه های نوین و معتبر براکی تراپی در سراسر جهان و همچنین با همکاری پزشکان مجرب و زبده این امکان را فراهم نموده که بتوان بهترین روش درمانی را برای هموطنان عزیز بکار برد. تنها مرکز استان مجهّز به براکی تراپی و سایر تجهیزات پیشرفته و به روز دنیا مجهزترین و تنها مرکز انکولوژی فوق تخصصی کنسر های بانوان درشمال کشور (سرطان های پستان، رحم، گردن رحم، تخمدان و ...) با حضور اساتید مجرب و معتبر بین المللی مرکز جامع سرطان بیمارستان بین المللی قائم(عج) آماده ارائه ی خدمات ایمن، اثربخش و مطمئن برای شما سروران گرامی می باشد . بخش رادیوتراپی و براکی تراپی بیمارستان بین المللی قائم (عج) از کلیه پزشکان عزیز جهت همکاری در این بخش دعوت به عمل می آورد. متقاضیان محترم می توانند حضوراً به دفتر ریاست بیمارستان مراجعه و یا با شماره تلفن 33564499 تماس حاصل نمایند.

این مرکز دارای بخش های ذیل می باشد:

1 -رادیوتراپی مجهز به دستگاه شتاب دهنده خطی مولتی انرژی(مجهز به انرژی های پایین و بالا)

2 -براکی تراپی جهت درمان سرطان های حفره ای رحم، دهان، روده بزرگ، مقعد، مری، پروستات و ...

3 -شیمی درمانی(مجهز به امکانات مناسب برای انجام شیمی درمانی های سرپایی و بستری)

4- درمانگاه های مجهز به تشخیص کانسر های پستان با پیشرفته ترین دستگاه های ماموگرافی و استریوتاکتیک

5- درمانگاه و بخش گوارش مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های تشخیص زودرس سرطان های دستگاه گوارش

براکی تراپی (پرتودرمانی داخلی)

براکی در لغت به معنی نزدیک و تراپی به معنی درمان است و منظور از این اصطلاح در پرتودرمانی این است که منبع اشعه را نزدیک بافت تومور قرار می‌دهند و دزبالایی از اشعه طی سه یا چهار جلسه به بیمار داده می‌شود.

از براکی‌تراپی بیشتر برای درمان تومورهای رحم، گردن رحم (سرویکس)، واژن، حفره‌ی دهانی، نازوفارنکس، رکتوم، مری و ... به تنهایی و یا همراه با پرتودرمانی خارجی و به عنوان مکمل آن استفاده می شود. البته کاربرد عمده‌‌ی آن برای سرطان‌های زنان است.

پس از ویزیت و معاینه‌ی بیمار، صحبت کردن با وی و تصمیم‌گیری برای انجام براکی‌تراپی، وی به اتاق مخصوص براکی‌تراپی که در مراکز پیشرفته‌ی دنیا همان اتاق عمل با امکانات بیهوشی و نیز با حفاظت‌های لازم جهت جلوگیری از تشعشع مواد رادیواکتیو است، هدایت می‌شود. بیمار بر روی تخت مناسبی دراز می‌کشد و پس از ضد عفونی کردن محلی که قرار است مورد براکی‌تراپی قرار گیرد و نیز تجویز داروهای لازم برای بی‌حس کردن موضع براکی‌تراپی و یا مواردی بیهوشی کامل بیمار، لوله‌های مخصوصی به نام اپلیکاتور که حاوی مواد رادیواکتیو می‌باشد داخل محل مورد درمان قرار داده می‌شود.

براکی‌تراپی توسط دستگاه مخصوص براکی‌تراپی در اتاق مخصوص (معمولاً اتاق عمل بیمارستان) و حفاظت بندی شده‌ای که برای این منظور اختصاص داده شده انجام می‌گیرد. در این فرایند اپلیکاتورها در داخل حفره‌ی بدن بیمار (مثلاً داخل واژن) تحت شرایط بیهوشی قرار داده شده و اپلیکاتور نیز توسط شیلنگ های باریکی به دستگاه براکی‌تراپی متصل می‌شود.

در اینجا منبع تابش اشعه به تومور، مواد رادیواکتیو (مثلاً کبالت، ایریدیوم و ...) و به شکل ایمپلنت (مواد کاشتنی) هستند که داخل لوله‌های پلاستیکی یا فلزی مخصوصی که همان اپلیکاتور نامیده می‌شود قرار می‌گیرد  و این اپلیکاتور‌‌ها در اتاق عمل، تحت بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی، داخل بدن مریض توسط کلینیکال انکولوژیست قرار داده می‌شود.

قبل از شروع تخلیه‌ی اشعه، ابتدا مواد رادیواکتیو کاذب (سورس کاذب) توسط دستگاه براکی‌تراپی به داخل اپلیکاتورها و بدن بیمار هدایت می‌شود و سپس از این قسمت از بدن بیمار عکس گرفته می‌شود. پس از کنترل عکس‌ها و اطمینان از صحیح بودن محل اپلیکاتورها و سورس‌های کاذب، سورس‌های کاذب توسط دستگاه به داخل دستگاه کشیده می‌شود و سپس تخلیه‌ی اشعه‌ی گاما آغاز می‌شود.

براکی‌تراپی فقط برای تومورهای کوچک و محدود به یک ناحیه، کاربرد دارد. مثلاً در سرطان‌های زنان در صورت درگیری دیواره‌ی لگنی، براکی‌تراپی بی‌فایده است.

مهم‌ترین روش‌های براکی‌تراپی، داخل حفره‌ای (اینترا کاویتاری) و داخل بافتی (اینتر استیشل) می باشد. در روش اول ایمپلنت رادیواکتیو در داخل حفره‌ی بدن مانند حفره‌ی رحم و یا دهان قرار می‌گیرد. در روش دوم با کمک عمل جراحی و بعد از برش‌های لازم در بافت، ایمپلنت نزدیک تومور قرار می‌گیرد. مانند براکی‌تراپی داخل بافتی سارکوم بافت نرم، کنسر پستان و کنسر پروستات.

 

تنها مرکز براکی تراپی در کل شمال کشور و غرب کشور

آدرس : رشت بلوار شهید افتخاری بیمارستان بین المللی قائم

شماره مستقیم 33562244-013  6داخلی3409-013   فکس33565010-013

لیزیک

 

حذف عینک در چند ثانیه با پیشرفته ترین دستگاه لیزر جهان

 

 

شايعترين اختلال بينايي، عيب انكساري چشم است كه شامل نزديك بيني ،دوربيني ،آستيگماتيسم و پيرچشمي مي باشد.درمانهاي مرسوم موجود در سالهاي گذشته شامل تجویز عينك و لنز تماسي بوده است.با پيشرفت علم چشم پزشكي روشهاي ديگري از جمله جراحيهاي انكساري ليزري قرنيه با ليزر اگزايمر (ليزيك ،PRK،لازك)و كاشت لنز داخل چشمي به روشهاي درماني عيوب انكساري اضافه شد .

براي اولين بار جراحي ليزيك با استفاده از ليزر اگزايمر در سال ١٩٨٩ در آمريكا تو سط غلامعلي پيمان چشم پزشك ايراني اجازه انجام بر روي بيماران گرفت .آنچه به اسم ليزيك در جامعه شناخته ميشود مجموعه اي از جراحي هاي انكساري است كه شامل ليزيك ،لازك و PRK می باشد.

 وجه مشترك همه آنها استفاده از ليزر اگزايمر جهت اصلاح عيب انكساري (برداشتن عينك ) روي قرنيه چشم مي باشد . از سال ١٩٨٩ تا كنون همراه با پيشرفت علم و تكنولوژي ليزر و كامپيوتر و همچنين پيشرفتهاي قابل توجه علم چشم پزشكي تغييرات بسيار زياد و چشمگير در دستگاههاي ليزيك اتفاق افتاده است بطوري كه در ساليان اخير در حد يكي دوسال تغييرات گسترده اي در دستگاهها ايجاد شده است . با دستگاه ليزيك ميتوان اكثر عيوب انكساري را اصلاح نمود . اينكه چه عيوب انكساري (دوربيني ،نزديك بيني و آستيگماتيسم و پير چشمي ) را ميتوان با دستگاه ليزيك اصلاح كرد به مبزان عيب انكساري ، نوع عيب انكساري و دستگاه اگزایمری كه با آن جراحي مي كنيم بستگي دارد دستگاه هاي جديد دقيقتر و سريع تر و مجهز به كامپيوترهاي پيشرفته هستند و مشكلات دستگاههاي قبلي در آنها رفع شده است .

مديريت و گروه چشم بيمارستان بين المللي قائم رشت در راستاي تجهيز بخش چشم جهت خدمت رساني بهتر به همشهريان و هم ميهنان و همچنين بيماران خارجي كه جهت درمان به اين مركز مراجعه مي نمايند با استفاده از نظر كارشناسي چشم پزشكان مركز، بهترين دستگاه هاي اگزایمر موجود در دنيا را شناسايي کرده و نهايتا از بين آنها بهترين دستگاه كه تضمين كننده سلامت بيماران باشد انتخاب شد .

به حول و قوه الهي جديد ترين دستگاه ليزيك كمپاني آلكان آمريكا به نام EX500 (نسل جدید و پیشرفته دستگاه الگرتو)خريداري و در بخش ليزر چشم بيمارستان نصب شد .

اين دستگاه مهمترين تاييديه جهاني (FDA آمریکا) جهت اصلاح عيب انكساري بيماران (برداشتن عينك )را دارا بوده و یکی از سريعترين دستگاه اگزایمری موجود در دنیا مي باشد به طوري كه با سرعت عالي ٥٠٠ هرتز مي تواند ٥ نمره عينك را تنها در ٧ ثانيه اصلاح نمايد .اين دستگاه با بهره گيري از توان ليزري بي نظير خود مرز هاي اصلاح عيوب انكساري را به ميزاني بيشتر از گذشته گسترش داده است و به ما اين توانايي را داده است كه تعداد قابل تو جهي از بيماراني را كه قبلا نميتوانسته اند از ليزيك بهره ببرند تحت جراحي ليزيك قرار دهيم.

توانایی دیگر این دستگاه امکان اتصال به سیتم تصویر برداری و توپوگرافی قرنیه است که این امکان را میدهد که به صورت بسیار دقیق تری عیب انکساری فرد اصلاح گردد.با دقت بینظیر این دستگاه امکان اصلاح عیب انکساری در حد یک صدم نمره چشم فراهم شده است این دستگاه مجهز به سیستم بسیار پیشرفته ای است که با سرعت 1050 بار در ثانیه وضعیت چشم را اسکن می کند و هرگونه حرکات غیرارادی چشم را ثبت و به دستگاه اگزایمر لیزر منتقل می کند لذا امکان تعقیب چشم بیماربسیار دقیقتر از قبل فراهم شده است بدینوسیله لرزش و حرکت چشم بیمار نمی تواند اختلالی در نتیجه عمل بیمار ایجاد نماید.

شماره تماس: 19-33565011-013

داخلی : 454