Azeri | English | فارسی

امکانات آموزشی

 

2-امکانات آموزشی

 

آموزش چگونگی استفاده از اینترنت

 

آموزش نحوه تهیه مقاله و تعیین مجله مناسب جهت ارسال مقاله

آموزش چگونگی ورود اطلاعات در نرم افزارهای آماری

آموزش مقدماتی Excel  و SPSS

آموزش مقدماتی  Power point و تهیه اسلاید

آموزش چگونگی تهیه پروپزال

آموزش چگونگی تهیه پوستر
راهنمای جستجو

ScienceDirect

معرفی ScienceDirect

نام شرکت Elsevier در سال 1580، زمانی که لوئیس الزویر( Lowys Elsevier) شروع به فروختن کتاب به دانشجویان کرد مطرح شد. Elsevier یکی از اولین ناشرانی است که به چاپ مجلات علمی و شرح وقایع علمی پرداخته است. نویسندگانی که با Elsevier همکاری داشته‌اند از نامداران روزگار خود بوده‌اند که می‌توان از اسکالیجر ( Scalliger)، گالیلئو(Galileo)، اراسموس (Erasmus) و دکارت (Descartes) نام برد. شعبه اصلی Elsevier Science در آمستردام هلند می‌باشد.

Elsevier یک ناشر چند رسانهای پیشرو می‌باشد که محصولات و خدمات علمی، فنی و پزشکی را در سراسر دنیا منتشر می‌کند. Elsevier بیش از 200000 محصول و خدمات ارائه می‌دهد که شامل مجلات، کتاب ها، محصولات و خدمات الکترونیکی، پایگاه های اطلاعاتی می‌باشد و هر سال بیش از 1600 نشریه و 1200 کتاب را منتشر می نماید.

Brand های اصلی Elsevier Science ناشرین، Cell Press، Butterworth-Heinemann، Academic Press، MD consult، The lancet، Excerpta، Engineering Information، MDL، Churchill-Livingstone، ScienceDirect، Pergamon، North- Holland، Mosby و WB Saunders به بعد می باشد.

ScienceDirect :

یک سرویس اطلاعاتی الکترونیکی پیشرو می باشد که به وسیله آن به بیش از 1700 مجله علمی، فنی، پزشکی به صورت تمام متن(Full text) دسترسی پیدا می کنید. به بیش از 59 میلیون چکیده مقالات علمی دسترسی پیدا می‌کنید. با مقالات بیش از 120 ناشر دیگر ارتباط برقرار می‌کنید. دسترسی به مقالات آن طبق اشتراک دانشگاه تهران از سال 1999 به بعد می‌باشد.

Academic Press:

در حدود 60 سال است که اطلاعات مورد نیاز دانشمندان، محققان، مهندسان و متخصصان در صنعت و دانشگاه را ارئه می‌نماید و شامل بیش از 167000 مقاله از حدود 250 نشریه می‌باشد.

پوشش موضوعی آن عبارتند از: کشاورزی و علوم زیستی، هنرها و علوم انسانی، بیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی، تجارت، مدیریت و حسابداری، مهندسی شیمی، شیمی، علوم تصمیم گیری، زمین و علوم سیاره ای، اقتصاد، انرژی، مهندسی، محیط زست، ایمنی شناسی و میکروبیولوژی، علوم مواد، ریاضیات، پزشکی و دندانپزشکی، علوم اعصاب، پرستاری، فارماکولوژی، سم شناسی و علوم دارویی، فیزیک و ستاره شناسی، روانشناسی، علوم اجتماعی، دامپزشکی و علوم دامی.

عضویت در ScienceDirect:

با توجه به اینکه دسترسی به ScienceDirect براساس IP Address ها تنظیم شده است و احتیاجی به وارد کردن user nameو password ندارد ولی با عضویت (Register) در ScienceDirect و ایجاد یک پروفایل شخصی (My Profile) از امکاناتی مانند ذخیره کردن جستجوها، ایجاد لیستی از نشریات مورد علاقه My Favorite Journals and Book Series، Journal Issu Alerts، Search Alerts و Citation Alerts و ایجاد تاریخچه جستجو و ترکیب کردن جستجوها با هم استفاده کرد.

اگر شما عضو هستید username و password خود را در کادر Register or login وارد کنید و در صورتیکه عضو نمی‌باشید با انتخاب لینک Register و پرکردن فرم عضویت با وارد کردن نام ، نام خانوادگی، آدرس ایمیل و واردکردن password و انتخاب موضوعات مورد علاقه خود و کلیک کردن دکمه done سیستم user name در اختیار شما قرار می دهد و با کلیک دکمه login now می توانید ازاین امکانات استفاده کنید.

برای استفاده از پروفایل شخصی خود دکمه my profile را انتخاب کنید. که امکان تغییر رمز عبور و تغییر مشخصات شخصی و حذف و اضافه آگاهی رسانی (Add/Remove Alerts) و ایجاد لیستی از نشریات مورد علاقه وجود دارد.

با انتخاب لینک  Remove Favorite Journals and Book Series لیست نشریات و همچنین لیست نشریات مورد علاقه خود را خواهید دید که امکان حذف و اضافه کردن هر کدام از نشریاتی را که اشتراک داشته باشید وجود دارد.

 

جستجوی سریع ( Quick)

در روش جستجوی سریع کلمه یا عبارت جستجو را در کادر جستجو وارد کنید، جستجو شما در تمام فیلدهای عنوان(Title)، چکیده(Abstract)، کلید واژه ها (Keywords) و نویسندگان (Authers) انجام خواهد شد.

 

جستجوی مقدماتی(Basic)

ابتدا دکمه search را انتخاب کنید.

سربرگ All Sources را برای انتخاب منابع جستجو انتخاب کنید.

سربرگ Basic را از سمت راست انتخاب کنید.

در هر یک از کادرهای جستجو، کلمه جستجو را وارد کنید و اگر در هر کادر جستجو دو کلمه وارد کنید آن را به عنوان یک عبارت در نظر می گیرد. در جستجوی مقدماتی از منوی کشویی فیلد جستجو (Within) فیلد مورد نظر خود را انتخاب کنید که عبارتند از:

 • نویسندگان (Authors)

 • نام نشریه(Journal name)

 • کلید واژه ها(Keywords)

 • چکیده( Abstract)

 • مرجع(Reference)

 • شابک(ISBN) یا ISSN

 • موسسه یا سازمانی که نویسنده به آن وابسته است (Affiliation)

در روش جستجوی مقدماتی شما می‌توانید از عملگرهای OR، AND و AND NOT استفاده نمایید. می توانید منابع جستجوی خود را به مجلات، کتاب ها و پایگاه های چکیده محدود نمایید. می توانید موضوع(Subject) جستجوی خود را مشخص کنید به عنوان مثال Medicine and Dentistry را انتخاب کنید و اگر تمایل داشتید که در چند موضوع جستجوی شما انجام شود و با استفاده از ctrl+click انتخاب کنید. می توانید جستجوی خود را از لحاظ زمانی محدود کنید که به عنوان مثال از سال 2005 تا به حال باشد. سپس روی دکمه Search کلیک کنید.

جستجوی پیشرفته (Advanced)

در جستجوی پیشرفته با استفاده از عملگرها می توانید جستجوی خود را دقیقتر کنید.

ابتدا دکمه search را انتخاب کنید.

سربرگ All Source را برای انتخاب منابع جستجو انتخاب کنید.

کلمه های مورد نظر خود را با استفاده از عملگرها در کادر جستجو وارد کنید.

می توانید منابع جستجوی خود را به مجلات، کتاب ها و پایگاه های چکیده محدود نمایید.

می توانید موضوع (Subject) جستجوی خود را مشخص کنید و اگر تمایل داشتید که در چند موضوع جستجوی شما انجام شود با استفاده از Ctrl+ click انتخاب کنید.

می‌توانید جستجوی خود را از لحاظ زمانی محدود کنید که به عنوان مثال از سال 2010 تا به حال باشد.

سپس روی دکمه سرچ کلیک کنید.

نگاهی به متن مقاله

متن مقاله از دو روش جستجو و مرور Browse در دسترس شما قرار می گیرد.

متن مقاله به فرمت‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌گیرد:

 1. Abstract این فرمت شامل چکیده مقاله می باشد.

 2. Abstarct+ Reference این فرمت شامل چکیده مقاله و مرجع های این مقاله می باشد.

 3. Summary Plus این فرمت شامل:

 • چکیده مقاله یا Abstarct

 • رئوس مطالب مقاله یا outline article

 • تصاویر و اشکال و جداول به صورت کوچک شده

 1. PDF format متن کامل مقاله آن گونه که در مجله چاپ شده در اختیار شما قرار می گیرد.

 2. Full text + Link این قسمت شامل

 • چکیده مقاله

 • رئوس مطالب مقاله یا outline article

 • متن مقاله

 • تصاویر و اشکال و جداول به صورت کوچک شده

 • رفرنس مقالات

در قسمت رئوس مطالب مقاله یا outline article امکان دسترسی به قسمت های خاصی از مقاله تهیه شده است.

با استفاده از Email Article شما می توانید اطلاعات کتابشناختی مقاله را همراه با لینک دسترسی به متن کامل مقاله ایمیل کنید.

با استفاده از Export Citation شما می توانید اطلاعات کتابشناختی مقاله و چکیده آن را به فرمت RIS و یا اسکی (ASCII) download نمایید.

با استفاده از Cited by شما می توانید مقالاتی را که این مقاله رفرنس آن می باشد را بازیابی نمایید.

عملگرها

AND : برای ترکیب دو مفهوم می آید و هر وقت بین دو کلید واژه در عبارت جستجو قرار گیرد، رکوردهایی را بازیابی می کند که هر دو کلیدواژه را با هم داشته باشد.

OR: برای ترکیب کلیدواژه های مشابه به کار می‌رود و رکوردهایی را بازیابی می‌کند که یک یا هردو کلیدواژه را در خود داشته باشد.

AND NOT: برای جدا کردن و کنار گذاشتن یک کلیدواژه به کار می‌رود و هر وقت بین دو کلیدواژه به کار رود، رکوردهایی را بازیابی می‌ کند که کلیدواژه اول را داشته باشد ولی کلیدواژه دوم را نداشته باشد.

PRE/nn: اگر بخواهید از دو کلیدواژه مورد جستجو، یکی مقدم بر دیگری باشد، این عملگررا پس از کلیدواژه ایی که باید اول قرار داده و کلیدواژه بعدی را پس از این عملگر بنویسد و یا جایگزین کردن عدد از رقم 1 تا 255 به جای nn، کلیدواژه ها به فاصله تعداد عدد قرار داده شده از هم فاصله بازیابی خواهند شد.

مثال: behavioral PRE/3 disturbancrs، عباراتی را بازیابی می کنند که تا 3 کلمه یا کمتر از آن کلمه بین این دو کلید واژه قرار گرفته باشد.

W/nn: اگر بخواهیم دو یا چند کلیدواژه مورد جستجو به فاصله تعداد کلماتی که ما تعیین کنیم از هم قرار گرفته و بازیابی شوند از این عملگر استفاده می‌شود به ترتیبی که با جایگزین کردن عدد از رقم 1 تا 255 به جای nn به این نتیجه خواهیم رسید.

و تفاوت این عملگر با عملگر PRE/nn این است که ترتیب کلمات در عبارت جستجو در بازیابی اعمال نگردد.

NOT W/nn: اگر بخواهیم ذو یا چند کلیدواژه مورد جستجو به فاصله تعداد کلماتی که ما تعیین کنیم از هم قرار نگرفته و بازیابی شوند از این عملگر استفاده می شود به ترتیبی که با جایگزین کردن عدد از رقم 1 تا 255 به جای nn به این نتیجه خواهیم رسید.

W/SEG: برای بازیابی کلیدواژه آبی که در یک فیلد مشخص قرار گرفته اند به کار می روند.

NOT W/SEG: برای بازیابی کلیدواژه ایی که در یک فیلد مشخص قرار نگرفته اند به کار می روند.

*: این کارکتر در کلیدواژه مورد جستجو، جایگزین یک یا چند حرف می شود و کلیدواژه ها را با املای گوناگون آنها بازیابی می کند.

مثال wom*n کلمات woman و women را بازیابی می کند.

!: با اضافه کردن این کارکتر به پایان کلیدواژه یا کلیدواژه ها، کلیه کلمه هایی که از لحاظ املایی ریشه یکسانی با کلیدواژه مربوطه دارند بازیابی می شوند.

مثال با جستجوی کلیدواژه Behav! کلمات behavioural، behavior نیز بازیابی می شوند.

(): در مواردی که از چند عملگر همزمان برای جستجو استفاده می شود و یا مقدم و موخر بودن این عملگرها برای نتیجه جستجویتان اهمیت داشته باشد استفاده می شود.

"": زمانی که بخواهید یک عبارت دقیقا جستجو شود از این عملگر استفاده می کنید گه به عنوان مثال

" bondi mass"

 

مرکز توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان بین المللی قائم (عج)

Clinical Research and Development Center of Ghaem Int Hospital