Azeri | English | فارسی

اخبار

افتتاح بخش سنجش تراكم استخوان (دانسيتومتري)

افتتاح بخش سنجش تراكم استخوان (دانسيتومتري)

 

سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان نام روشی است که با استفاده از آن میتوان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان  های بدن را تعیین کرد. برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد ولی رایج ترین روش آن استفاده از روش  Dual Energy X-ray Absorptiometry  (DEXA)است.

 DEXA روشی است که از اشعه ایکس  برای سنجش تراکم استخوان استفاده میکند. در این روش از دو منبع، اشعه ایکس به سمت استخوانی که قصد سنجش تراکم آن را دارند فرستاده میشود. مقداری از اشعه توسط استخوان جذب شده و مقداری از آن از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج میشود. مقدار هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده یا دتکتور  (Detector) اندازه گیری میشود. هرچه تراکم استخوانی بیشتر باشد  (به این معنی که خلل و فرج و فضاهای ریز داخل استخوان کمتر باشند) مقدار بیشتری از اشعه ایکس را جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را میدهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده میرسد. اطلاعات حاصل از اشعه دریافتی توسط گیرنده به یک کامپیوتر منتقل می گردد و در آنجا مقیاس مقدار اشعه به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل میشود. استفاده از دو منبع اشعه ایکس به منظور دقیقتر کردن اندازه گیری است.

بعد از سن 50 سالگی از هر 10 خانم 4 نفر و از هر 10 آقا 2 نفر در مرحله ای از بقیه عمر خود دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند که یا منجر به مرگ شده (10 تا 20% موارد) و یا تقریباً زندگی طبیعی وی را دچار اختلال می کند.
پوکی استخوان تا زمانی که شکستگی رخ نداده باشد تقریباً فاقد علامت و نشانه است و لذا به نام بیماری خاموش، لقب گرفته است. تنها آزمایشی که می توان برای سنجش پوکی استخوان به کار بردن تراکم سنجی (دانسيتومتری) است.

DEXA  می تواند از تمام بدن , ستون فقرات , لگن و یا مچ دست بعمل آید.

عواملی که نقش مهمی در ایجاد پوکی استخوان دارند عبارتند از:
- افزایش سن
 - خانمها در طول 10 سال اول بعد از یائسگی
 - مصرف کم لبنیات
- عدم انجام فعالیتهای ورزشی
-  استفاده از سیگار و الکل
-  برخی اختلالات هورمونی همانند پرکاری یا کم کاری تیروئید
- استفاده از کورتون برای بیشتراز 3 ماه 
- نارسایی کلیه

- بروز یائسگی زودرس در سنین کمتر از ۴۵ سال

- آمنوره یا قطع پریود های قاعدگی قبل از یائسگی به مدت بیش از یکسال

- وجود بیماری های همراه با پوکی استخوان مانند روماتیسم مفصلی و یا بیماری سلیاک

- کم بودن شدید وزن بصورتی که BMI کمتر از ۱۹ باشد

 

عکسبرداری از نواحی (Whole body. Forearm  و Hip و Spine) تمام بدن ستون فقرات - لگن - مچ دست

مرکز سنجش تراکم استخوان بیمارستان بین المللی قائم (عج) با استفاده از پیشرفته ترین و بروزترین دستگاه ( (HOLOGIC این افتخاررا دارد که همه روزه صبح و عصر  با حداکثر دقت در حداقل زمان ممکن ، آماده ارائه خدمت به مراجعه کنندگان  محترم باشد.

بازگشت