Azeri | English | فارسی

اخبار

هفته جهانی تیروئید(4 الی 10 خرداد)

هفته جهانی تیروئید(4 الی 10 خرداد)

تیرویید بزرگترین غده درون ریز بدن است و عملکرد آن بر بسیاری از غدد دیگر مؤثر است. هورمون های تیروییدی برای عملکرد درست و دقیق کل بدن ضروری هستند و سلامت غده تیرویید در طبیعی بودن ضریب هوشی، رشد و نمو نوزادان و کودکان نقش اساس دارد.

کمبود ید در غذای مصرفی روزانه، می تواند باعث بروز مشکلات تیرویید شود. اختلالات دریافت ید خوراکی روزانه، بیماری های خود ایمن، التهاب های باکتریایی و ویروسی، سابقه فامیلی ابتلا به بیماری های تیرویید، دیابت و مصرف دخانیات (سیگار، قلیان و ...) از عوامل خطر بروز اختلالات تیروییدی محسوب می شود.

اختلالات تیروییدی در تمام سنین، هر دو جنس و در کل جهان شایع است و معمولاً در زنان 10 برابر بیش تر از مردان رخ می دهد. اختلالات تیروییدی در زنان باردار شایع بوده و عدم درمان آن در سلامت جنین و مادر نقش بسزایی دارد.

بیماری کم کاری تیرویید در زنان جوان، می تواند سبب ناباروری شده و گاهی افت تحصیلی در دانش آموزان، نشانه ابتلا به بیماری های تیروییدی می تواند باشد.

بیماری کم کاری تیرویید نوزادان در کشور شایع است و تنها روش برای تشخیص زودرس آن، انجام غربالگری نوزادان در 5-3 روز بعد از تولد می باشد.

همه بیماری های تیروییدی قابل درمان هستند.

حفظ و ارتقا سلامت کودکان و پیشگیری از بروز بیماری ها و عوارض آن ها از اولویت های سیستم سلامت هر کشوری محسوب می شود و انجام برنامه غربالگری نوزادان از جمله فعالیت هایی است که در کشورهای پیشرفته دنیا با پیشگیری از بروز عقب ماندگی ذهنی در کودکان موجب حفظ منابع انسانی و مالی هنگفتی می شود.

با عنایت به اهمیت موضوع و شیوع بالای اختلالات ناشی از کم کاری تیرویید نوزادان در جهان از سال 2008 میلادی فدراسیون جهانی تیروئید روز 25 ام MAY (4 خرداد)  را به عنوان "روز جهانی تیرویید" معرفی کرده است.

 از ویژگی های مهم این برنامه در کشور دستیابی سریع به پوشش بالا در کم ترین زمان نسبت به دیگر کشورها و انجام غربالگری در همه نوزادان روستایی، شهری، حاشیه شهرها و هم چنین نوزادان غیرایرانی می باشد.

از سال 1383، برنامه کشوری غربالگری بیماری کم کاری تیرویید نوزادان، پس از طی مراحل علمی _ اجرایی ( طراحی، اجرای آزمایشی و بازنگری ) در سیستم سلامت کشور ادغام شده است.

در این راستا و با هدف ارتقای دانش همگانی  در سال 2009 " 10-4 خرداد ماه" به عنوان "هفته اطلاع رسانی تیرویید" تعیین شد.

در دوران پاندمی کووید 19 و با توجه به محدودیت های خاص این دوران و عدم امکان آموزش های حضوری سعی بر این است تا اطلاع رسانی ها و آموزش ها به صورت مجازی و روش های غیرحضوری دیگر با توجه به امکانات در دسترس به گونه ای انجام شود تا ترس از کرونا مانع انجام غربالگری بهنگام نوزادان نگردد.

 

بازگشت